Nauczanie języka niemieckiego w Gimnazjum nr 10

ROK SZKOLNY 2007/2008

19 grudnia odbył się Świąteczny Quiz z Języka Niemieckiego. Każdą klasę reprezentowały 3 osoby. Pytania nie sprawiały uczniom większych problemów, choć nad niektórymi odpowiedziami były gorące dyskusje! A oto zwycięzcy:

1. Klasy: 1A, 2B, 3E
  2. Klasa 2D
  3. Klasa 2A

W ostatnim, przedświątecznym tygodniu szkoły, klasa 3B zorganizowała różne konkursy dotyczące świąt Bożego Narodzenia. Oczywiście wszystko po niemiecku! 17 grudnia cała szkoła pisała Świąteczne Dyktando.

Pierwsze miejsce zajęły: Beata Dylewska z klasy 1A i Ola Neczaj z klasy 1D.

Drugie miejsce zajęli: Michał Kluczyński z klasy 3D, Ola Komorowska z klasy 1D, Marta Szydłowska z klasy 3A i Kasia Bieńko z klasy 3A.

Trzecie miejsce zajęli: Kasia Kubińska z klasy 3D, Dawid Jagiełło z klasy 3A, Nina Kuśnierkiewicz z klasy 3E, Paula Cuper z klasy 2C i Joanna Kucharska z klasy 2B

Ogłoszony był również konkurs na Kartkę do Świętego Mikołaja. Najciekawsze kartki napisały: Gabrysia Świdrów z klasy 1E, Ola Adamska z klasy 2A i Beata Kucharska z klasy 1D

11 grudnia odbył się kolejny ogólnopolski konkurs języka niemieckiego organizowany przez Szkolną Akademię Wiedzy.

Na poziomie klas pierwszych najwyżej uplasowała się Nicola Lamorska z klasy 1C (33 miejsce).

W klasach trzecich wygrała Irena Kohler z klasy 3B. i zajęła pierwsze miejsce w kraju!! Miejsce siódme zajęła Ewa Nestorowicz z klasy 3B.

23 listopada odbył się VI OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA GIMNAZJALISTÓW. W konkursie wzięło udział 45 uczniów.

Do etapu regionalnego zakwalifikowali się: Ewa Nestorowicz 3B, Irena Kohler 3B, Marcin Malinowski 2B, Paula Cuper 2C

Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!

9 listopada odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego OLIMPUS.

W klasach pierwszych najlepsza okazała się Beata Dylewska z klasy 1A! zajęła 24 miejsce w kraju. Gratulujemy!

W klasach drugich wygrał Marcin Malinowski z klasy 2B, który zajął 7 miejsce w kraju. Gratulujemy!

W klasach trzecich, na miejscu 2 uplasowała się Irena Kohler z klasy 3B. Graulujemy!

24 października odbyła się w naszej szkole VII edycja konkursu z języka niemieckiego DEUTSCHFREUND.

Pierwsze miejsce w województwie oraz pierwsze miejsce w kraju zdobyła Irena Kohler z klasy 3B. Gratulujemy!!!

ROK SZKOLNY 2006/2007

Gość z Niemiec

W dniach 04.09.2006- 28.09.2006 gościliśmy w naszej szkole panią Susann Redmann- studentkę III roku Uniwersytetu w Rostoku. W ramach praktyk prowadziła ona zajęcia w klasach I, II, III. Było to dla nas, uczniów bardzo ciekawe doświadczenie, zarazem ogromne wyzwanie. Byliśmy zmuszeni rozmawiać tylko po niemiecku. Wpływało to na większą koncentrację i mobilizację podczas lekcji. Każdy z nas starał się maksymalnie wykorzystać swoje umiejętności językowe. Było bardzo przyjemnie, kiedy pani Susann rozumiała nas, a my ją. Oczywiście jednym wychodziło to lepiej, innym gorzej. Ale na pewno, każdy z nas zrozumiał, jak bardzo potrzebna jest znajomość obcych języków. Na zakończenie swojego pobytu pani Susann wraz z panią Katarzyną Sobczyk – Kula i jej klasą I B przygotowały prelekcję na temat Niemiec - landów, specyfiki tamtejszego szkolnictwa i znanych osób.
        W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Prelekcja wypadła bardzo ciekawie, pozwoliła nam poszerzyć wiedzę na temat naszych najbliższych sąsiadów.

A oto kilka zdjęć z tej prelekcji: ( kliknij aby powiększyć)

Współpraca szkół Szczecin-Petershagen

Obecnie jesteśmy w trakcie nawiązywania współpracy ze szkołą z Niemiec z miejscowości Petershagen. Miasto Petershagen położone jest w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.
        Nawiązaliśmy już z tamtejszym gimnazjum kontakt listowny, przekazaliśmy szerokie informacje dotyczące naszej szkoły oraz ciekawe materiały promujące naszą placówkę. Oczekujemy na odpowiedź ze szkoły z Niemiec.

ROK SZKOLNY 2005/2006

IV Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów.
25 listopad 2005

25 listopada obyła się w naszej szkole IV Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów. W etapie szkolnym wzięło udział 37 gimnazjalistów klas pierwszych, drugich i trzecich. Do następnego etapu zakwalifikowano osoby, które uzyskały w teście zewnętrznym powyżej 75% maksymalnej liczby punktów.

Są to:
  • Irena Kohler – klasa I B,
  • Melania Kohler – klasa III A,
  • Norbert Szczęsny – klasa II C,
  • Ewa Makowska – klasa III C

OTO NASI LAUREACI

Melania Kohler awansowała do Ogólnopolskiego Finału Konkursu.

Życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu. Nauczyciele Języka Niemieckiego.

Szkolny konkurs na „Najładniejszą Kartkę Bożonarodzeniową”
20 grudzień 2005

W ramach propagowania wiedzy na temat kultury i tradycji krajów niemieckojęzycznych, została przeprowadzona II edycja szkolnego konkursu na „Najładniejszą Kartkę Bożonarodzeniową”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I – III. Prace zgłoszone do konkursu wykazały duże umiejętności plastyczne uczniów oraz ich zdolności językowe.

Angielsko – Niemiecki wieczór z kolędą.
4 styczeń 2006

4 stycznia 2006 roku odbył się wieczór z kolędą niemiecko – angielską. Licznie przybyła młodzież zaprezentowała różnorodne kolędy i piosenki świąteczne w obu językach.

Młody Poliglota 2006
Konkurs organizowany przez Towarzystwo Na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej.

2 grudnia 2005 r. przeprowadzony został pierwszy etap /test pisemny/ szkolnych eliminacji konkursu ‘Młody Poliglota 2006’. W konkursie udział wzięło 35 trzecioklasistów biegle posługujących się zarówno językiem angielskim jak i niemieckim. Do etapu drugiego /rozmowa/ zakwalifikowali się: Bay Anna, Jaworski Przemek, Kohler Melania, Lipińska Marta, Makowska Ewa i Waszczuk Magda.

W Konkursie "Młody Poliglota 2006", szkołę reprezentowały Bay Anna z 3a, Kohler Melania z klasy 3a oraz Makowska Ewa z klasy 3c. Melania Kohler została LAUREATKĄ KONKURSU!